• 41°

Church Calendar

FRIDAY, JUNE 5

ISLAMIC CENTER OF PRINCE EDWARD — 1 p.m. Jumuah services.

SATURDAY, JUNE 6

Independent

GUTHRIE MEMORIAL CHAPEL — 10 a.m. Bible study; 11 a.m. worship; 392-6255.

Assembly of Yahweh

ASSEMBLY OF YAHWEH IN YAHSHUA THE MESSIAH — 11 a.m.-5 p.m. (392-6915).

Catholic

ST. THERESA (Farmville) — 5:30 p.m. Mass.

House of Prayer/Revival

HOUSE OF PRAYER — 7 p.m. service (Rt. 60, BC).

Seventh-Day Adventist

FARMVILLE SEVENTH DAY — 9:15 a.m. Sabbath School; 11 a.m. worship (2086 Cumberland Rd.).

MEHERRIN SEVENTH DAY CHILDREN’S BIBLE PROGRAM — 9:30 a.m. at Meherrin Methodist.

PATMOS SEVENTH DAY — 9:30 a.m. Sabbath School; 11 a.m. worship. (Milden Rd./Rt. 638).

SUNDAY, JUNE 7

Anglican

ST. ANDREWS — 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship and Holy Eucharist.

Assembly of God

NEW LIFE — 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. morning service.

Baptist

ANTIOCH UNION — 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

AMELIA — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

BAGBY MEMORIAL — 9:45 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

BETHEL GROVE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. prayer/praise; 11:30 a.m. worship.

BETHLEHEM — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

BETHIA (Amelia) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CALVARY (New Canton) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 5 p.m. evening service.

CARTERSVILLE — 9:30 a.m. fellowship; 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. wor-ship service; 4 p.m. Awana.

CEDAR — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

CHESTNUT GROVE (Rt. 612) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CLEARVIEW — 9:45 a.m. Sunday School; 10:40 a.m. worship service; 6 p.m. evening service.

CONCORD — 9:50 a.m.  Sunday School; 11 a.m. worship.

COSMOS — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

DILLWYN 1st BAPTIST — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service (van service, call 983-5118).

ENON BAPTIST (Dillwyn) — 10 a.m. Sunday School: 11 a.m. worship service.

FARMVILLE — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

FIRST BAPTIST — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

FITZGERALD MEMORIAL — 10 a.m.  Sunday School; 11 a.m. worship.

FORK OF WILLIS —  10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

GLENN MEMORIAL — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. wor-ship service.

GLORY — 9:45 a.m. Sunday School; 10:30  a.m. worship.

GRAVEL HILL — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

HATCHER — 10 a.m. Sun-day School; 11 a.m. morning wor-ship; 6 p.m. evening service.

HERITAGE —8:45 a.m. worship; 9:45 a.m. Sunday Bible study; 11 a.m. worship service.

HIGH ROCK — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

JONES CHAPEL — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

MACEDONIA (RICE) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MARANATHA — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. Sunday ser-vice; 6 p.m. evening service.

MAYSVILLE — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship;.

MEHERRIN— 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MERCY SEAT — 9:30  a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. AIRY — 11 a.m. morning worship.

MT. ELLIS — 9 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

MT. MORIAH UPPER ROOM — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. OLIVE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. TABOR — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. discipleship.

MULBERRY GROVE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

NEW BETHEL — 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

PISGAH — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

OAK GROVE — 11 a.m. worship (Rt. 45, Cumberland).

PLEASANT GROVE —10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

RACE STREET — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship (van service available).

SHARON (Plank Rd.)_ — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ST. ANDREWS -— 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHARON (Green Bay) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHARON (Scottsville) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHILOH — 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. morning wor-ship.

SOVEREIGN GRACE — 11 a.m. and 1:30 p.m. worship.

SPRING CREEK — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SULPHUR SPRING — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TAR WALLET — 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship.

THIRD LIBERTY — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TRIUMPH — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

UNION BAPTIST — 10 a.m. Sunday School; 11:30  a.m. worship.

WHITE OAK GROVE — 9:30 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. prayer service; 11:30 a.m. worship.

WORSHAM — 9:30 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. morning worship; 7 p.m. evening worship.

YIELDING ZION (Burkeville) — 10 a.m. Sunday School.

ZION HILL — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ZION — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship (van available).

Catholic

SACRED HEART – (Meherrin) —- 11 a.m. Mass.

ST. THERESA (Farmville) — 9:30  a.m. Mass.

Christian

GREEN BAY LIBERTY — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SPIRIT OF LIFE — 10 a.m. worship (Blackstone).

Church of Christ

FARMVILLE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

PIEDMONT — 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship; 6 p.m. evening ser-vice a cappella.

Church of God

CHURCH OF GOD — (1816 E. Third) 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. evening.

CUMBERLAND NEW HOPE — (31 Northfield Rd.) 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MARBLE HILL — (Hwy. 15S, Meherrin) 10 a.m. Sun-day School; 11 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

Church of God in Christ

HOUSE OF PRAYER FAMILY WORSHIP CENTER (Pamplin) — 11 a.m. Sunday School; 11:45 a.m. worship.

SPIRIT OF LIFE — 9 a.m prayer; 10 a.m. Sunday School; noon worship; 6:30 p.m. (YPWW).

ST. LUKE CHURCH OF GOD IN CHRIST — 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

Church of Latter Day Saints

CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTER DAY SAINTS — 10 a.m.-1 p.m. Longwood Village, 392-5439.

Episcopal

JOHNS MEMORIAL  — 8 a.m. Holy Eucharist; 10:30 a.m. Holy Eucharist.

EMMANUEL GLENMORE (Buckingham) — 10:30 a.m. prayer or Holy Eucharist.

ST. JAMES — 11:15  a.m. Holy Eucharist (Cartersville).

ST. JOHN’S — 10:30 a.m. Holy Eucharist (Columbia).

Lutheran

ST. JOHN’S LUTHERAN CHURCH (LCMS) — 8 and 10;30 a.m. worship; 9 a.m. Sunday School.

ST. MATTHEW LUTHERAN — (Meherrin)  2:30 p.m. worship.

ST. PAUL’S LUTHERAN (Meherrin) — 1:30 p.m. worship service.

Mennonite

FARMVILLE MENNONITE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

TRINITY MENNONITE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

African Methodist Episcopal

BEULAH AFRICAN METHODIST EPISCOPAL — 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ST. JAMES AFRICAN METHODIST EPISCOPAL — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

United Methodist

ARVONIA UNITED METHODIST — 10 a.m. Sunday School;  11:15 a.m. worship.

ANTIOCH UNITED METHODIST – —  10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

BETHEL UMC (DILLWYN CHG.) — 10 a.m. worship followed by Sunday School.

BEULAH —  9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship.

BROWNS CHAPEL — 9:30 a.m. Sunday School.

CENTENARY — 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

FARMVILLE — 8:30; 11 a.m. worship; 9:45 a.m. Sunday School.

GLENMORE — 8:30 a.m. worship; 9:30 a.m. breakfast; 10 a.m. Sunday School.

KEYSVILLE — 9:50 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. HARMONY — 9:30 a.m. worship; 10:30 a.m. Sunday School.

MT. PLEASANT — 10:30 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

MT. TABOR UNITED METHODIST — 9 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

OAKWOOD — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. wor-ship.

OLIVE BRANCH — 10 a.m. Sunday School;  11 a.m. worship.

PAYNE MEMORIAL — 10 a.m. Sunday School; 11:15  a.m. worship service.

PROSPECT — 10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

ROCKY MOUNT — 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship service.

SALEM — 10 a.m. Sunday School;

11 a.m. worship.

SMYRNA — 8:45 a.m. wor-ship; 10 a.m. Sunday School.

TRINITY —11:15 a.m. worship.

WHITE HALL — 8:45 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

WOODLAND —  10 a.m. worship.

Nazarene

BUCKINGHAM CHURCH OF THE NAZARENE — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

GENERATIONS CHURCH — 10:45 a.m. worship (1412 Longwood Ave.).

Pentecostal Holiness

GOSPELWAY TABERNACLE — 10 a.m. Sunday School; 6 p.m. evening service.

CHURCH OF JESUS CHRIST — 10 a.m. Sunday school; 11:15 a.m. worship; 7 p.m. youth; 8 p.m. all.

RESTORATION OUTREACH — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. and 6 p.m. worship.

Presbyterian

APPOMATTOX PE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ARVON — 9:30 a.m. breakfast; 11 a.m. worship.

BETHLEHEM — 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

BRIERY — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

BROWNS — – 9:30 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

COLLEGE — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CUMBERLAND — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m.-12:15 p.m. fellowship/wor-ship service.

DAVIS MEMORIAL — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

DOUGLAS — 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

FARMVILLE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

FORK UNION — 10 a.m. worship.

JAMESTOWN — 11 a.m. worship.

MAYSVILLE — 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

MEHERRIN — 9:30 a.m. worship ser-vice.

NEW STORE — 10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

Other Local Churches

APOSTOLIC FAITH CHURCH OF ALL NATIONS — 9:30 a.m. prayer; 9:45 a.m. Sunday  School; 11:30 a.m. worship.

APOSTOLIC FAITH BIBLE WAY — 11:30 a.m. and 4:30 p.m. services.

APOSTOLIC HOLINESS — 10 a.m. Sunday School; noon worship; 4 p.m. evening service.

ARVONIA CHRISTIAN — 1 p.m. worship.

BETHEL CHRISTIAN — 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship service; 7 p.m. evening ser-vice.

BREAD OF LIFE — 10:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CALVARY CHAPEL-FARMVILLE —10:30 a.m. worship (300 Industrial Park Rd.).

CALVARY TABERNACLE UPC — 10 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

CHRIST CHAPEL  — 10 a.m. Bible study; 11 a.m. worship.

COMMUNITY BIBLEWAY — 9:45 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

CUMBERLAND CHURCH OF GOD — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6  p.m. evening worship.

CURDSVILLE CHURCH OF GOD — 10:30 a.m. worship.

DELIVERANCE CHURCH II — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

EXTREME DREAMS — 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship; meets at Gee-Price; Fuqua School.

FAITH BIBLE —10 a.m. worship and Sunday School; 11:15 a.m. brunch; 12:30 p.m. worship.

FAITH TEMPLE – — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service; 4 p.m. evening service.

FIRE FOR CHRIST MINISTRIES — 11:30 a.m. worship; (804) 539-0164.

GRACE CHAPEL — 10:30 a.m. and 6:30 p.m. services, 45 Simpson Rd.

GREATER WORKS OUTREACH — 11 a.m. worship (in CCHS cafeteria).

GUTHRIE MEMORIAL ADVENTIST — call 392-6255.

HEARTLAND BIBLE — 9:30 a.m. fellowship; 10 a.m. worship (391-3777).

HEARTLAND OUTREACH — 10:30 a.m.

HIGHWAY OF FAITH (Arvonia) — 8 a.m. Sunday School; 9:30 a.m. worship.

HOUSE OF GOD — 10:30 a.m. ser-vice.

HOUSE OF PRAYER/REVIVAL (Rt. 60) — 10 a.m. worship (933-8515).

HOUSE OF PRAYER (Pamplin) 11 a.m. Sunday School; noon worship.

MAPLE GROVE PENTECOSTAL — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

NEW BETHEL/MEHERRIN — 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

PROSPECT GOSPEL TABERNACLE — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service; 6:30 p.m. service.

QUAKER LAKE FRIENDS MEETING — 10 a.m. Sunday worship; 11 a.m. discussion.  Call 223-4160 for direc-tions.

REHOBETH DELIVERANCE (next to Sam’s Diner on Rt. 460) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

RIVERSIDE — 10:30 a.m. worship (1713 W. Third St.).

SHILOH NEW COVENANT — (Hwy. 60) 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship; 6 p.m. worship.

SOLID ROCK — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SPIRIT AND TRUTH CENTER (Pamplin)  — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TRINITY GOSPEL — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. worship service.

UPPER ROOM OUTREACH — (below Sheppard’s Store) 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

UNION OUTREACH FELLOWSHIP MINISTRY — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

WALKING ON WATER CENTER (VFW, HWY. 60) — 10 a.m. Sunday School; 11 a.m./6 p.m. worship.

WELCOME WESLEYAN (New Canton) — 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.