• 45°

Church News

FRIDAY, SEPTEMBER 3

ISLAMIC CENTER OF PRINCE EDWARD – 1 p.m. Jumuah services.

SATURDAY, SEPTEMBER 4

Independent

GUTHRIE MEMORIAL CHAPEL – 10 a.m. Bible study; 11 a.m. worship; 392-6255.

Assembly of Yahweh

ASSEMBLY OF YAHWEH IN YAHSHUA THE MESSIAH – 11 a.m.-5 p.m. (392-6915).

Catholic

ST. THERESA (Farmville) – 5:30 p.m. Mass.

House of Prayer/Revival

HOUSE OF PRAYER – 7 p.m. service (Rt. 60, BC).

Seventh-Day Adventist

FARMVILLE SEVENTH DAY – 9:15-10:40 a.m. Sabbath School; 11 a.m. divine worship service (2086 Cumberland Rd.).

MEHERRIN SEVENTH DAY CHILDREN'S BIBLE PROGRAM – 9:30 a.m. with lunch at 11 a.m. at Meherrin Methodist Church.

PATMOS SEVENTH DAY – 9:30-10:45 a.m. Sabbath School; 11 a.m. divine worship. (Milden Rd. and Rt. 638, Cumberland).

SUNDAY, SEPTEMBER 5

Anglican

ST. ANDREWS – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship and Holy Eucharist.

Assembly of God

NEW LIFE – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. morning service; 6:30 p.m. service.

Baptist

ANTIOCH UNION – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

AMELIA – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

BAGBY MEMORIAL – 9:45 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

BETHEL GROVE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. prayer/praise; 11:30 a.m. worship.

BETHLEHEM – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CALVARY (New Canton) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 5 p.m. evening service.

CARTERSVILLE – 9:30 a.m. fellowship; 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service; 4 p.m. Awana.

CEDAR – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

CHESTNUT GROVE (Rt. 612) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CLEARVIEW – 9:45 a.m. Sunday School; 10:40 a.m. worship service; 6 p.m. evening service.

CONCORD – 9:50 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

COSMOS – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

DILLWYN 1st BAPTIST – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service (van service, call 983-5118).

ENON BAPTIST (Dillwyn) – 10 a.m. Sunday School: 11 a.m. worship service.

FARMVILLE – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

FIRST BAPTIST – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

FITZGERALD MEMORIAL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

FORK OF WILLIS – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

GLENN MEMORIAL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

GLORY – 9:45 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship.

GRAVEL HILL – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

HATCHER – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. morning worship; 6 p.m. evening service.

HERITAGE -9 a.m. worship; 9:45 a.m. Sunday Bible study; 11 a.m. worship service.

HIGH ROCK – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

JONES CHAPEL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

MACEDONIA (RICE) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MARANATHA – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. Sunday service; 6 p.m. evening service.

MAYSVILLE – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship;.

MEHERRIN- 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. AIRY – 11 a.m. morning worship.

MT. ELLIS – 9 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

MT. MORIAH – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. TABOR – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. discipleship.

MULBERRY GROVE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

NEW BETHEL – 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

PISGAH – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

PLEASANT GROVE – 9 a.m. Bluegrass Gospel Deacons; 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

RACE STREET – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship (van service available).

RAINES COMMUNITY – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHARON (Plank Rd.)_ – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ST. ANDREWS – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHARON (Green Bay) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHARON (Scottsville) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SHILOH – 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. morning worship.

SHINING LIGHT – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

SOVEREIGN GRACE – 11 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

SPRING CREEK – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SULPHUR SPRING – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TAR WALLET – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship.

THIRD LIBERTY – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TRIUMPH – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

UNION BAPTIST – 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

WHITE OAK GROVE – 9:30 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. prayer service; 11:30 a.m. worship.

WORSHAM – 9:30 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. morning worship; 7 p.m. evening worship.

ZION HILL – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ZION – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship (van available).

Catholic

SACRED HEART (Meherrin) – 11 a.m. Mass.

ST. THERESA (Farmville) – 9:30 a.m. Mass.

BUCKINGHAM CHURCH OF THE NATIVITY – 11 a.m. Mass.

Christian

GREEN BAY LIBERTY – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SPIRIT OF LIFE – 10 a.m. worship (Blackstone).

Church of Christ

DELIVERANCE – 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

FARMVILLE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. morning worship; 6 p.m. Bible Study/Youth Group (Milnwood Rd.).

PIEDMONT – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship service; 6 p.m. evening service a cappella.

Church of God

MARBLE HILL – (Hwy. 15S, Meherrin) 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

CUMBERLAND NEW HOPE – (Hwy. 45 N.) 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

Church of God in Christ

SPIRIT OF LIFE CHURCH OF GOD IN CHRIST – 9 a.m. Sunday morning prayer; 10 a.m. Sunday School; noon Sunday worship; 6:30 p.m. Sunday evening Young People Willing Workers (YPWW).

ST. LUKE CHURCH OF GOD IN CHRIST – 10 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

Episcopal

JOHNS MEMORIAL EPISCOPAL CHURCH – 8 a.m. Holy Eucharist Rite 1; 10:30 a.m. Holy Eucharist Rite 2.

EMMANUEL GLENMORE (Buckingham) – 10:30 a.m. prayer or Holy Eucharist.

ST. JAMES – 11:15 a.m. Holy Eucharist (Cartersville).

Lutheran

ST. JOHN'S LUTHERAN CHURCH (LCMS) – 8 and 10 a.m. worship; 9 a.m. Sunday School.

ST. MATTHEW LUTHERAN – (Meherrin) 2:30 p.m. worship.

ST. PAUL'S LUTHERAN (Meherrin) – 1:30 p.m. worship service.

Mennonite

FARMVILLE MENNONITE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

TRINITY MENNONITE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

African Methodist Episcopal

BEULAH AFRICAN METHODIST EPISCOPAL – 9:30 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ST. JAMES AFRICAN METHODIST EPISCOPAL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

United Methodist

ARVONIA UNITED METHODIST – 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

ANTIOCH UNITED METHODIST – 10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

BETHEL UMC (DILLWYN CHG.) – 10 a.m. worship followed by Sunday School.

BEULAH – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship.

BROWNS CHAPEL – 9:30 a.m. Sunday School.

CENTENARY – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

FARMVILLE – 8:30 a.m. worship service; 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service.

GLENMORE – 8:30 a.m. worship; 9:30 a.m. breakfast; 10 a.m. Sunday School.

KEYSVILLE – 9:50 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MT. HARMONY – 9:30 a.m. worship; 10:30 a.m. Sunday School.

MT. PLEASANT – 10:30 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

MT. TABOR UNITED METHODIST – 9 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

OAKWOOD – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

OLIVE BRANCH – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

PAYNE MEMORIAL – 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship service.

PROSPECT – 10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

ROCKY MOUNT – 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship service.

SALEM – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SMYRNA – 9 a.m. worship service; 10:15 a.m. Sunday School.

TRINITY -11:15 a.m. worship.

WHITE HALL – 8:45 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

WOODLAND – 10 a.m. worship.

Nazarene

BETHEL COMMUNITY CHURCH – 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

Orthodox

ST. JAMES – 9:30 a.m. Divine Liturgy; 308D S. Main St., Farmville (434 568-0393).

Pentecostal Holiness

GOSPELWAY TABERNACLE – 10 a.m. Sunday School; 6 p.m. evening service.

PENTECOSTAL CHURCH OF JESUS CHRIST – 10 a.m. Sunday school; 11 a.m. worship; 7 p.m. young people's service.

RESTORATION OUTREACH – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. and 6 p.m. worship.

Presbyterian

APPOMATTOX PE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

ARVON – 9:30 a.m. breakfast; 11 a.m. worship.

BETHLEHEM – 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

BRIERY – 9:45 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

BROWNS – 9:30 a.m. worship; 10 a.m. Sunday School.

COLLEGE – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CUMBERLAND – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m.-12:15 p.m. fellowship/worship service.

DAVIS MEMORIAL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

DOUGLAS – 9 a.m. Sunday School; 10 a.m. worship.

FARMVILLE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

FORK UNION – 10 a.m. worship.

JAMESTOWN – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

MAYSVILLE – 10 a.m. Sunday School; 11:15 a.m. worship.

MEHERRIN – 9:30 a.m. worship service.

NEW STORE – 10 a.m. worship; 11 a.m. Sunday School.

Other Local Churches

APOSTOLIC FAITH CHURCH OF ALL NATIONS – 9:30 a.m. prayer; 9:45 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

APOSTOLIC FAITH BIBLE WAY – 11:30 a.m. and 4:30 p.m. services.

APOSTOLIC HOLINESS – 10 a.m. Sunday School; noon worship; 4 p.m. evening service.

ARVONIA CHRISTIAN – 1 p.m. worship.

BETHEL CHRISTIAN – 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship service; 7 p.m. evening service.

BREAD OF LIFE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

CALVARY CHAPEL-FARMVILLE – 9:45 a.m. prayer; 10:30 a.m. worship; 45 Simpson Rd.

CALVARY TABERNACLE UPC – 10 a.m. worship; 6 p.m. evening service.

CHRIST CHAPEL – 10 a.m. Bible study; 11 a.m. worship.

COMMUNITY BIBLEWAY – 9:45 a.m. Sunday School; 11:30 a.m. worship.

CUMBERLAND CHURCH OF GOD – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. evening worship.

CURDSVILLE CHURCH OF GOD – 10:30 a.m. worship.

FAITH BIBLE -10 a.m. worship and Sunday School; 11:15 a.m. brunch; 12:30 p.m. worship.

FAITH TEMPLE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service; 4 p.m. evening service.

GREATER WORKS OUTREACH – 11 a.m. worship (in CCHS cafeteria).

GUTHRIE MEMORIAL ADVENTIST – call 392-6255.

HEARTLAND BIBLE – 9:30 a.m. fellowship; 10 a.m. worship (391-3777).

HEARTLAND OUTREACH – 10:30 a.m.

HIGHWAY OF FAITH (Arvonia) – 8 a.m. Sunday School; 9:30 a.m. worship.

HOUSE OF GOD – 10:30 a.m. service.

HOUSE OF PRAYER/REVIVAL (Rt. 60) – 5 p.m. Bible study.

MAPLE GROVE PENTECOSTAL – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

NEW BETHEL/MEHERRIN – 10 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. worship.

PROSPECT GOSPEL TABERNACLE – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service; 6:30 p.m. evening service.

QUAKER LAKE FRIENDS MEETING – 10 a.m. Sunday worship; 11 a.m. discussion. Call 223-4160 for directions.

REHOBETH DELIVERANCE (next to Sam's Diner on Rt. 460) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

RIVERSIDE – 10 a.m. worship (Sunchase, Cinema 8).

SHILOH NEW COVENANT – (Hwy. 60, Cumberland) 9:30 a.m. Sunday School; 10:30 a.m. worship service; 6 p.m. evening worship.

SOLID ROCK – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

SPIRIT AND TRUTH CENTER (Pamplin) – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship.

TRINITY GOSPEL – 9:45 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship; 6 p.m. worship service.

UPPER ROOM OUTREACH – (3875 S. James Madison Hwy.) 9:45 a.m. Sunday School; 10:45 a.m. praise; 11 a.m. worship service.

UNION OUTREACH FELLOWSHIP MINISTRY – 10 a.m. Sunday School; 11 a.m. worship service (www.unionoutreach.com).